+32 728 83 71, +12 397 57 77biuro@expozytor.plul. Piaskowa 2, 32-353 Trzyciąż

Certyfikat ISO 9001:2008

Grupa EXPOZYTOR
  • Strona główna
  • Usługi
  • Gięcie blach i prętów

Gięcie blach i prętów

Oferujemy gięcie blach na prasach krawędziowych CNC. Posiadamy również giętarkę CNC do przestrzennego gięcia drutu.

Gięcie blachy:

max. długość blachy [mm] max. grubość blachy [mm]
3100 4

Gięcie drutu:

max. grubość drutu [mm]
3 - 6

Blacha jako materiał o dużej wytrzymałości mechanicznej, jest wykorzystywana na ogromną skalę w różnego rodzaju przemysłach. Wśród nich budownictwo niewątpliwie jest jednym z głównych odbiorców. Elementy blaszane wykorzystuje się przy budowie m.in. mostów, budynków czy statków. Szerokie zastosowanie znajduje też w przemyśle maszynowym, motoryzacyjnym oraz elektrotechnicznym. Wymusza to konieczność odpowiedniego przygotowania elementów stalowych i ich obróbki w konkretnym celu.

Gięcie blach na maszynach CNC

W przypadku plastycznej obróbki metali, jednym z najczęściej wykorzystywanych procesów jest gięcie blach. Wykorzystuje się w tym celu prasy krawędziowe CNC, a metoda polega na odkształceniu materiału tak, aby zmieniła się jego krzywizna. W zakresie wymiarów poprzecznych natomiast nie zachodzą tu żadne zmiany. Gięcie blach nie jest szczególnie zagmatwaną operacją, niemniej jednak osoba zajmująca się tym procesem powinna charakteryzować się pewnym doświadczeniem i wprawą. Szczególnie jeśli efekt ma być wysoce zadowalający.

Jeśli potrzebujemy skorzystać z usług gięcia blach na maszynach CNC, to z powodzeniem znajdziemy w Interniecie firmę, która pomoże nam w takim przedsięwzięciu i to niezależnie z jakiego zakątka kraju jesteśmy. 

Gięcie blachy do 4 mm

Metoda gięcia blach jest powiązana bezpośrednio z kilkoma innymi procesami, takimi jak:

  • wycinanie odpowiednich części blachy,
  • wygładzanie elementu z blachy,
  • malowanie blachy.

Wszystko to wymaga odpowiedniej staranności i dbałości o szczegół, co zapewnia wykorzystanie w procesie dedykowanych do tego urządzeń, jakimi są giętarki lub prasy krawędziowe. Pozwalają one na precyzyjną i sprawną obróbkę części blaszanych, co sprawia, że gięcie blachy 4 mm lub cieńszej nie stanowi obecnie problemu. Takiej obróbce mogą być poddawane elementy o długości sięgającej 3100 mm.

Gięcie prętów

Oprócz precyzyjnego odkształcania blach, również gięcie prętów na CNC nie stanowi większej trudności. Stosuje się w tym przypadku giętarki, które wyginają drut w trzech płaszczyznach. Uzyskać można dzięki temu odpowiedni, pożądany kąt nachylenia obrabianego materiału. Maksymalna grubość drutu, przeznaczonego do kształtowania przy pomocy giętarki CNC, powinna zawierać się w przedziale 3-6 mm.

Zarówno jeśli chodzi o gięcie prętów, jak i blachy, na uwadze trzeba mieć granicę sprężystości, jaką posiada dany materiał. Skuteczność procesu jego odkształcenia zależeć będzie bowiem od tego, czy będzie on prowadzony w zakresie wartości naprężenia, określonej dla tego surowca. Jest to ważny aspekt, ponieważ materiał poddany zbyt dużemu naciskowi może ulec zniszczeniu. Tak więc ważne jest w tym przypadku doświadczenie osób obsługujących maszyny CNC oraz wiedza w zakresie charakterystyki i właściwości przetwarzanych materiałów.