+32 728 83 71, +12 397 57 77biuro@expozytor.plul. Piaskowa 2, 32-353 Trzyciąż

Certyfikat ISO 9001:2008

Grupa EXPOZYTOR
  • Strona główna
  • Blog
  • Czym jest stal czarna i do czego się jej używa?
Czym jest stal czarna i do czego się jej używa?

Czym jest stal czarna i do czego się jej używa?

Jest to surowiec  stworzony ze stopu żelaza z domieszką węgla. Jeden z najpopularniejszych i często używanych w szeroko pojętych dziedzinach. Można go spotkać w kilku wersjach, gdyż korzystanie z niego jako z arkusza lub szpuli ma swoje odrębne zastosowanie. Czarna stal jest bardzo podatna na różnego rodzaju procesy.

Jest to surowiec  stworzony ze stopu żelaza z domieszką węgla. Jeden z najpopularniejszych i często używanych w szeroko pojętych dziedzinach. Można go spotkać w kilku wersjach, gdyż korzystanie z niego jako z arkusza lub szpuli ma swoje odrębne zastosowanie. Czarna stal jest bardzo podatna na różnego rodzaju procesy. Można ją wyginać, spawać oraz dostosowywać do siebie pod takim kątem, jaki nam pasuje. Dzięki tej plastyczności jesteśmy w stanie stworzyć z niej coś, co będzie nam odpowiadało pod względem kształtu, a przez wzgląd na swoją trwałość, zapewni stabilną i mocną konstrukcję.

Używana do produkcji różnego rodzaju blach, rur, profili, prętów oraz wielu innych części, pokazuje nam, jak bardzo jest ona powszechna, ale także znakomita z uwagi na swoje cechy. Mimo jej dostępności, praktycznie na każdym kroku potrzeba produkcji z czarnej stali cały czas narasta, a powstałe z niej rzeczy są naprawdę trwałe i odporne na zniszczenia. Mając na uwadze tak dobry materiał metalowy jesteśmy w stanie z niego wyprodukować tak naprawdę wszystko.

Kiedy użyć czarnej stali?

Istnieje szereg wielu dziedzin, w której można spotkać się z zastosowaniem czarnej stali. Wymieniając je wszystkie po kolei, mogłoby to stanowić naprawdę długi esej. Natomiast jednymi z najważniejszych branż, w których czarną stal możemy spotkać, to z pewnością budownictwo, produkcja części samochodowych, meblarstwo, a nawet kategoria związana z dekoracjami.

Największym plusem czarnej stali jest właśnie ten, który został przedstawiony już powyżej, czyli możliwość jej ponownego wykorzystania. Niezależnie czy to ze względu na znudzenie się formą, jakimś uszkodzeniem albo po prostu brakiem zastosowania danego produktu, można ją przetworzyć w taki sposób, aby nadawała się do dalszego użytku. Za jej pomocą jest możliwe wyprodukować najmniejszy fragment potrzebny do złączenia ze sobą rur, ale też element do stworzenia wytrzymałego mostu.

Jak pomalować stal czarną?

Niestety jak z to z metalami żelaznymi bywa, tak i w przypadku czarnej stali mamy do czynienia z korozją. Oczywiście każdy stop może mieć większą lub mniejszą predyspozycję do korodowania, ale jednak trzeba przygotować się na to, że produkty wytworzone z czarnej stali mogą się po jakimś czasie pokryć rdzawą powłoką. Jest oczywiście i na to sposób, aby ten czas przesunąć i pozwolić rzeczom stworzonym z czarnej stali nadać lepszego wyglądu. Tym rozwiązaniem jest jej pomalowanie. Oczywiście nie wystarczy jedynie nałożyć farby, ponieważ wymaga to wcześniejszego, bardziej skomplikowanego procesu.

Na samym początku ważne jest to, aby stal poddać odpowiednim i dokładnym metodom oczyszczającym i odtłuszczającym. Używane do tego specjalne i profesjonalne chemikalia pozwalają na uzyskanie pożądanego efektu. Kiedy materiał jest już przygotowany, nakłada się na niego farbę proszkową, a następnie umieszcza w specjalistycznym piecu. W nim za pomocą wysokiej temperatury utwardza się kolor, a tę czynność zazwyczaj powtarza się dwa razy dla otrzymania należytego rezultatu.

Nie jest to żadną nowością, że malowanie proszkowe elementów ze stali cieszy się niezwykłą popularnością, ponieważ dzięki niemu jesteśmy w stanie przedłużyć żywotność danych produktów. Dodatkowo wygląd, kolor, a nawet typ wykończenia można ustalić przy tworzeniu projektu. Kolory ciemne, jasne, matowe lub z połyskiem nie są żadnym wyzwaniem, a położona powłoka na pewno spełni oczekiwania klienta, ale także będzie stanowić ochronę przez korozją oraz czynnikami atmosferycznymi.